Szkoła Podstawowa nr 53 w Szczecinie

im. Fryderyka Chopina

Projekt MAT – eksperymentalnie wystartował. Projekt dofinansowała Fundacja mBanku

 

We wrześniu rozpoczęliśmy realizację projektu MAT – eksperymentalnie, którego celem jest nauka poprzez zabawę oraz pielęgnowanie i rozwijanie zdolności matematycznych uczniów klas V-VI

pobrane

Klasy szóste odwiedziły wystawę Eureka prowadzoną przez Fundację Eureka im. prof. Jerzego Stelmacha powstałą przy Uniwersytecie Szczecińskim. Wystawa Fundacji Eureka funkcjonuje jako mini-centrum nauki, gdzie w sposób zabawowy, poprzez działanie na dostępnych do dotykania i próbowania samodzielnie eksponatach, można nauczyć się praw rządzących przyrodą - doświadczyć ich i samodzielnie przeżyć.

Wśród dzieci bardzo dużą popularnością cieszyła się kula plazmowa, piłka unoszona przez strumień powietrza, słyszalny szept z drugiego końca sali, który jest ogniskowany przez dużą czaszę, niekończący się tunel, a także trójkąt Penrose’a jako przykład „obiektu niemożliwego”.

"Niegrzeczne" dzieci zostały (bezpiecznie!) podłączone do napięcia 500.000 Voltów.

Uczniowie zainteresowali się również Wieżą Hanoi to problem polegający na odbudowaniu, z zachowaniem kształtu, wieży z krążków o różnych średnicach, przy czym podczas przekładania wolno się posługiwać buforem, jednak przy ogólnym założeniu, że nie wolno kłaść krążka o większej średnicy na mniejszy ani przekładać kilku krążków jednocześnie. Pokonując trudności udało się nam ją ułożyć:)

 

W październiku kolejne wizyty, warsztaty i konkursy…..Zapraszamy do udziału!