Szkoła Podstawowa nr 53 w Szczecinie

im. Fryderyka Chopina

Komunikat MEN

Komunikat MEN z 31 sierpnia 2016 r.
Ile kosztuje darmowy podręcznik? Uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie podręcznika

4,34 zł – to koszt każdej z czterech części podręcznika do klasy I szkoły podstawowej „Nasz elementarz". 4,21 zł – to koszt każdej z dziewięciu części podręcznika do klasy II szkoły podstawowej „Nasza szkoła". 2,35 zł – to koszt każdej z dziesięciu części podręcznika do klasy III szkoły podstawowej „Nasza szkoła".

Podstawa prawna: Art. 22ak ust. 3 pkt. 2 ustawy o systemie oświaty, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 811) stanowi, że w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika szkoła podstawowa może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I –III szkoły podstawowej, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty, określonego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania i zamieszczonego na stronie internetowej urzędu obsługującego tego ministra.

Mając powyższy przepis na uwadze, określa się koszt każdej z czterech części podręcznika do kl. I w wysokości 4,34 zł, każdej z dziewięciu części podręcznika do II kl. w wysokości 4,21 zł oraz każdej z dziesięciu części podręcznika do III kl. w wysokości 2,35 zł za egzemplarz.

Takiej kwoty zażądać może szkoła od rodziców ucznia w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika. Kwotę należy wpłacać na rachunek dochodów Ministerstwa Edukacji Narodowej prowadzony w NBP O/o w Warszawie, numer rachunku 59 1010 1010 0031 2822 3100 0000. W treści przelewu należy wpisać: „zwrot za podręcznik do klasy ...", podając klasę (I, II lub III), której dotyczy zwrot.

Uwaga:

Zwrot kosztu zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego zakupionego przez szkołę ze środków dotacji celowej (podręczniki do języków obcych nowożytnych dla uczniów klasy I, II i III ), stanowi dochód szkoły/jednostki samorządu terytorialnego i nie powinien być przekazywany na ww. rachunek.

Źródło:

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/ile-kosztuje-darmowy-podrecznik-uszkodzenie-zniszczenie-lub-niezwrocenie-podrecznika.html#prettyPhoto