Szkoła do hymnu

W piątek, 8 listopada uczniowie klas VII i VIII oraz nauczyciele spotkali się w sali gimnastycznej budynku przy ul. Siemiradzkiego, aby o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewać hymn narodowy. W ten sposób włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Uroczystym wykonaniem „Mazurka Dąbrowskiego” uczciliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

KARTKA DLA POWSTAŃCA

ozdrowienia, słowa wdzięczności, zapewnienia o pamięci i najlepsze życzenia powędrowały do Powstańców Warszawskich od uczniów klas VII i VIII. Uczniowie wzięli udział w projekcie „BohaterON.pl. Włącz historię”. Celem projektu jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Zadaniem młodzieży było napisanie kartki do wybranego Powstańca. Niektórzy uczniowie skorzystali ze zdjęć Powstańców zamieszczonych na stronie projektu i na ich podstawie wykonali portrety. Inni napisali dłuższe listy, a byli i tacy, którzy zdecydowali się napisać nie do jednej, a do kilku osób. Każda kartka, list czy rysunek to dowód wielkiego uznania dla uczestników walk o stolicę w 1944 roku.

Czytaj więcej: KARTKA DLA POWSTAŃCA

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego 2019/2020

1 października uczniowie klas VII i VIII wybierali swoich przedstawicieli do Rady Samorządu Uczniowskiego. Podczas kampanii wyborczej poprzedzającej głosowanie kandydaci starali się zyskać jak największe poparcie. Liczył się każdy głos.

Uprawnionych do głosowania było 232 uczniów. Oddano 162 głosy, wszystkie ważne. Frekwencja wyborcza wyniosła 69,8%. Wybory wyłoniły 8 uczniów tworzących Radę Samorządu Uczniowskiego. Są to: Hanna Donhöffner, Maria Baranowska, Martyna Kowalska, Michał Jasiński, Lara Clark, Hanna Piechuta, Andrzej Knap, Nikodem Bojakowski. Opiekunem RSU jest pani Edyta Odkała.

Czytaj więcej: Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego 2019/2020

Kodeks dobrego rodzica

KODEKS DOBREGO RODZICA

1. Dziecko jest tak samo wartościowym człowiekiem jak dorosły - traktuj je z uwagą i szacunkiem.
2. Pamiętaj, że Twoje dziecko nie jest Twoją własnością.
3. Nie ma idealnych rodziców, są tylko kochający rodzice, właśnie takich potrzebują dzieci! Daj sobie prawo do popełniania błędów.
4. Twoje dziecko nie jest doskonałe. Miej w sobie wyrozumiałość. Nie porównuj do innych. Nie krytykuj.
5. Nie dawaj dziecku obietnic bez pokrycia. Nie kłam i nie zmuszaj dziecka do kłamstwa.
6. Pozwól dziecku spełniać jego, a nie twoje marzenia. Obserwuj dziecko, by dostrzec jego zainteresowania i pomóc je rozwijać.
7. Słuchaj uważnie co do ciebie mówi dziecko. Opowiadaj, rozmawiaj, nie pozostawiaj pytań bez odpowiedzi, nie bagatelizuj trosk i problemów.
8. Nie zaprzeczaj uczuciom i potrzebom dziecka. Dziecko wie, kiedy jest głodne, kiedy jest zmęczone. Nie zmuszaj go do „jeszcze jednego kęsa",     ani do całowania cioć czy babć, gdy tego nie chce.
9. Ucz dziecko wyrażania emocji. Pomagaj w rozładowaniu napięcia czy złości.
10. Wspieraj, ale pozwól by dziecko samo znalazło rozwiązanie. Pozwól dziecku w miarę możliwości dokonywać wyborów.
11. Spędzaj z dziećmi tyle czasu, ile możesz. Zabawki choćby najlepsze nie cieszą, gdy dziecko musi bawić się nimi samotnie. Baw się z nim.
     Wspólnie czytajcie książki.

12. Okazuj uczucia i miłość. Mów, że kochasz. Przytulaj.
13. Pozwól dziecku na chwile beztroski i swobody.
14. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego każde ze swoich dzieci traktuj indywidualnie.
15. Nie wyręczaj, ucz zaradności.
16. Nie staraj się być samowystarczalna/y. Miej czas dla siebie.
17. Dbaj o relacje małżeńskie. Dziecko znajdując oparcie w szczęśliwej rodzinie, będzie czuło się bezpiecznie. Pamiętaj: szczęśliwi rodzice, to
     szczęśliwe dzieci.

18. Ustal jasne zasady i bądź konsekwentna/y, jednak nie bój się przyznać do błędu. Pamiętaj, że czasem trzeba odpuścić.
19. Nie szantażuj emocjonalnie dziecka. To jeden z najgorszych sposobów zastraszania dzieci.
20. Nie krzycz. Nie bij. Agresja rodzi agresję, wyrabia w dziecku poczucie, że silniejszy ma rację. Przemoc nie przynosi żadnego efektu.
21. To jakim człowiekiem będzie Twoje dziecko, zależy od Ciebie.

Dziecko też człowiek (www.Wellnessday.eu)