Szkoła Podstawowa nr 53 w Szczecinie

im. Fryderyka Chopina

Sukcesy w konkursach przedmiotowych w drugim półroczu 2020/2021

JĘZYK POLSKI
W Ogólnopolskim Konkursie Humanistycznym Alfik Humanistyczny dla uczniów klas I-III tytuł laureata zdobyli uczniowie klasy 1D: Pawłowski Nikodem, Gruszczyńska Nadia i Pawelec Amelia.



Wynik bardzo dobry uzyskali:
klasy I – Weronika Pasieka (1D), Mateusz Proszkowski (1D), Ksawery Janaczyk (1D), Borys Gąsior (1D), Pola Kucza (1C), Mikołaj Szczęsny (1D), Dawid Podleżański (1D), Lena Lisowska (1C), Franciszek Smotrzyk (1B), Dominik Kubacki (1C), Aleksandra Tyszka (1B), Jakub Romaszko (1A)
klasy II – Krzysztof Kanclerz (2C), Aleksander Obrycki (2A)
klasy III – Zuzanna Pyrgiel (3B), Michalina Pruss (3C), Kornelia Świątek (3B), Patrycja Kolter (3B)
Wynik dobry uzyskali:
klasy I – Mieszko Okunek (1C)
klasy II – Leon Kiedrowicz (2B), Jan Bielikowicz (2C), Zuzanna Wróblewska (2C)
klasy III – Hanna Taniowska (3B), Leon Szyszka (3B)

Hanna Fijałkowska z klasy 7E została laureatką I miejsca w kategorii literackiej konkursu „Szczecin i region w słowie i obrazie” organizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
Hanna Fijałkowska (kl.7E) uzyskała wyróżnienie w XIII Wojewódzkim Konkursie Literackim „Oto ja” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

JĘZYK ANGIELSKI
Natalia Kwiatkowska i Maja Nakonieczna z klasy 7C oraz Aleksandra Jendryczka z klasy 7E zostały laureatkami Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Olimpus z języka angielskiego (sesja wiosenna). Kuba Kiriakou, Justyna Kośmider, Maja Mikołajczyk z klasy 7B, Aleksandra Jendryczka (7E), Natalia Kwiatkowska (7C), Bartosz Sołtykiewicz (7A) zdobyli tytuł laureata ogólnopolskiego konkursu Orzeł Języka Angielskiego.
Uczniowie naszej szkoły wspaniale zaprezentowali się w konkursie językowym o tematyce muzycznej „The World of Music” zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 8 w Szczecinie. W kategorii klas ósmych Jan Szczygieł (kl. 8B) zajął II miejsce, Aleksandra Brodowska (kl. 8B) – III miejsce, a Stella Gjostol (kl. 8B) – VI.
Wśród uczniów klas siódmych II miejsce zajęła Julia Myśliwiec (kl. 7D), III miejsce - Aleksandra Bonk (7D), IV - Natalia Kwiatkowska (kl.7C), a VI - Bartosz Sołtykiewicz (kl. 7A).

JĘZYK NIEMIECKI
Uczennice klasy 7A: Daria Lachowicz, Kinga Szczykała, Zuzanna von Kulessa zajęły I miejsce w III edycji konkursu na film w języku niemieckim „Deutsch für Kinofreaks” („Niemiecki dla kinomaniaków”) zorganizowanego przez Zespół Szkół nr 6 w Szczecinie. Tematem tegorocznej edycji było: "Moje życie w czasie Covid". Zuzanna von Kulessa z kl. 7A zwyciężyła w konkursie językowym o tematyce muzycznej „Musikwelt” zorganizowanym przez Zespół Szkół nr 8 w Szczecinie.

HISTORIA
Maksymilian Smyła (kl. 7D) zajął I miejsce, a Kajetan Kotfis (kl. 7D) oraz Milena Małkowska (kl. 7E) uzyskali tytuł finalistów w konkursie „Moja mała ojczyzna. Moja miejscowość, mój region” organizowanym przez Muzeum Narodowe w Szczecinie.
Drużyna w składzie: Witold Bera, Jakub Kiriakou i Mateusz Klimek (wszyscy z klasy 7B) zajęła VI miejsce w XI Turnieju Historycznym „Szare Szeregi” zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.


WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE
Amelia Staszczyk (kl. 8A) zwyciężyła w Małej Olimpiadzie Wiedzy o Społeczeństwie. Laureatkami olimpiady zostały również: Aleksandra Sosnowska (kl. 8B) - V miejsce, Wiktoria Sosnowska (kl.8B) – IX miejsce. Tytuł finalistów uzyskali: Stella Gjostol (8B), Jakub Uszpolewicz (8B), Julia Tuchewicz (8C), Mikołaj Szostak (8C). Organizatorem olimpiady było XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.


MATEMATYKA
W międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny 2021 wynik bardzo dobry uzyskał Krzysztof Kanclerz z kl. 2C.
Wyróżnienia otrzymali:
klasy II – Julian Kusak (2b), Antonina Łasecka (2a), Mila Groszak (2c), Marlena Jasińska (2c)
klasy III – Dawid Podolak (3c), Kaja Grześkowiak – Ufnal (3c)
klasy IV – Jędrzej Pyrgiel (4b), Mikołaj Muklewicz (4c), Jakub Bayer (4b), Dorota Woźniak(4b), Amelia Bujak (4a)
klasy V – Aleksander Machnik (5b)
klasy VI – Szymon Kornicz (6d)
klasy VII – Maciej Dębicki (7d), Zofia Rutkowska (7e), Agata Kubacka (7d)
klasy VIII – Karolina Fert (8c), Norbert Godlewski (8c), Wiktor Nowicki (8d), Jan Szczygieł (8b)

W Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym dla klas I – III Alfik Matematyczny Julian Nowicki i Wiktor Dąbrowski z klasy 1C oraz Smotrzyk Franciszek z klasy 1B uzyskali wynik bardzo dobry.

GEOGRAFIA
Kajetan Kotfis z kl. 7D został laureatem półfinału regionalnego konkursu geologiczno- środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem „Tajemniczy świat jaskiń”. Konkurs zorganizował Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.


BIOLOGIA
Julia Gumulak (kl. 8b) została laureatką z biologii Wojewódzkiej Olimpiady Matematyczno-Przyrodniczej z Elementami Informatyki o Puchar Dyrektora IX LO w Szczecinie.


FIZYKA
Amelia Staszczyk (kl. 8A) zajęła III miejsce w Polsce i zdobyła tytuł taona w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym ,, Lwiątko''. Julia Gibas z kl. 7 D uzyskała tytuł finalistki X Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego zorganizowanego przez XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.


PLASTYKA
Wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Szczecin i województwo zachodniopomorskie oczami dziecka za 100 lat” otrzymała Emilia Konarska z klasy 2B. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydenta Miasta Szczecin.


KONKURSY MIĘDZYPRZEDMIOTOWE
Izabela Herbich zajęła II miejsce i zdobyła tytuł laureatki w ogólnopolskim konkursie plastyczno-matematycznym „Matematyka jak malowanie” za pracę pt.: „Każdy ma w sobie matematykę”. Konkurs zorganizowało Centrum Popularyzacji Matematyki „Signum” przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.
Aleksandra Sosnowska i Wiktoria Sosnowska z klasy 8B zostały finalistkami konkursu ,,Przyrodnik'', który sprawdzał wiedzę uczestników z zakresu biologii, chemii, fizyki oraz geografii. Konkurs zorganizowało V Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.
Jan Szczygieł (kl. 8B) został finalistą konkursu chemiczno- fizycznego z elementami wiedzy o życiu i osiągnięciach Marii Skłodowskiej- Curie zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

 

Konkurs geologiczno- środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”

Wiadomość z Państwowego Instytutu Geologicznego w Szczecinie:

„Mamy ogromną przyjemność poinformować, iż uczeń Kajetan Kotfis ze Szkoły Podstawowej nr 53 im. Fryderyka Chopina w Szczecinie, który przygotował pracę pisemną pod kierunkiem Pani Ewy Głąbińskiej w konkursie geologiczno- środowiskowym „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” został jednym z laureatów półfinału regionalnego konkursu i otrzymał nagrodę dodatkową.

Tegoroczna edycja konkursu, odbywająca się pod hasłem „Tajemniczy świat jaskiń” cieszyła się ogromną popularnością wśród młodzieży szkolnej, a poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Choć nie było łatwo wybrać te najlepsze, jest nam niezmiernie miło, że Komisja Konkursowa miała tak trudny orzech do zgryzienia, świadczący oczywiście o wiedzy, talencie i wyobraźni uczniów oraz wysiłku i zaangażowaniu nauczycieli. Gratulujemy!”

WYNIKI KONKURSÓW KURATORYJNYCH 2020/2021

 

LAUREACI

Chemia

Karolina Fert 8C

Norbert Godlewski 8C

Historia

Kajetan Kotfis 7D

Wiedza o społeczeństwie

Amelia Staszczyk 8A

Język niemiecki

Zuzanna von Kulessa 7A

FINALIŚCI

Język polski

Wiktoria Potoczny 8B

Milena Małkowska 7E

Język angielski

Andrzej Knap 8A

Bartosz Sołtykiewicz 7A

Dominik Stępień 8D

Lidia Stawicka 8C

Język niemiecki

Mikołaj Szostak 8C

Historia

Maksymilian Smyła 7D

Wiedza o społeczeństwie

Mikołaj Szostak 8C

Matematyka

Jan Klityński 8B

Norbert Godlewski 8C

Fizyka

Amelia Staszczyk 8A

Geografia

Mikołaj Szostak 8C

Biologia

Nell Stopa 8D

Aleksandra Barczyk 8D

SUKCESY W KONKURSACH PRZEDMIOTOWYCH W I PÓŁROCZU 2020/2021

 

BIOLOGIA

Laureatami sesji jesiennej Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Olimpus z biologii zostali: Marcelina Rychanicz (VI A) – 7 miejsce w kraju, Dorota Bayer (VIII D) – 14 miejsce w kraju oraz Magdalena Jarota (V B) – 15 miejsce w kraju.

HISTORIA

Maksymilian Smyła z kl. 7 D uzyskał tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym Pingwin 2020 z historii (5. miejsce w kraju).

Wyróżnienia uzyskali: za 7. miejsce - Aleksandra Sosnowska (kl. 8 B), Wiktoria Sosnowska (kl. 8 B), za 9. miejsce – Mateusz Klimek (kl. 7B), Mikołaj Szostak (kl. 8C).

Dorota Bayer (kl. 8D) została laureatką Ogólnopolskiej Olimpiady Mitologicznej Olimpus 2020.

GEOGRAFIA

Mikołaj Szostak (kl. 8C) uzyskał wynik bardzo dobry w Ogólnopolskim Konkursie GeoPlaneta.

JĘZYK ANGIELSKI

W Ogólnopolskim Konkursie „Orzeł Języka Angielskiego” Kuba Kiriakou (7B) , Justyna Kośmider (7B), Maja Mikołajczyk (7B), Ola Jendryczka (7E), Natalia Kwiatkowska (7C), Bartosz Sołtykiewicz (7A) zdobyli tytuł laureata.

MOWOS

Młodzieżowa Olimpiada Wiedzy o Społeczeństwie

Matylda Winiecka z kl. VIII B uzyskała tytuł finalistki Młodzieżowej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie. Matylda znalazła się w gronie 52 zawodników z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego olimpiady, jaki miał odbyć się (jednak ze względu na pandemię został odwołany) w Warszawie. Gratulujemy wielkiego sukcesu!

Konkursy Przedmiotowe

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe organizowane przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

LAUREACI

Język Polski

Michalina Hyriak, kl. VIII D

Historia

Maksymilian Smyła, kl. VI D

Miłosz Kaczorowski, kl. VIII D

Wiedza o Społeczeństwie

Jakub Cieślak, kl. VIII A

Geografia

Bronisław Dolniak, kl. VIII A

FINALIŚCI

Język Polski

Karolina Burdzińska, kl. VIII B

Karolina Woźniak, kl. VIII B

Wiktoria Piotrowska, kl. VIII C

Język Angielski

Emilia Łagoda, kl. VIII B

Kornelia Nitras, kl. VIII A

Dominik Stępień, kl. VII D

Michał Wojciechowski, kl. VIIC

Michalina Hyriak, kl. VIII D

Lara Clark, kl. VIII D

Sebastian Sobczyński, kl. VIII C

Hanna Drużga, kl. VIII C

Język Niemiecki

Maria Baranowska, kl. VIII A

Anna Kram, kl. VIII B

Matematyka

Hubert Żaczyński, kl. VIII A

Geografia

Miłosz Kaczorowski, kl. VIII D

Biologia

Anna Kram, kl. VIII B

Karolina Kulbaczewska, kl. VIII B

Chemia

Hubert Żaczyński, kl. VIII A

Fizyka

Jakub Barczyk, kl. VIII A

Emilia Łagoda, kl. VIII B

 

Konkursy Towarzystwa na Rzecz Młodzieży Uzdolnionej

FINALIŚCI

Konkurs Biologiczny

Anna Kram, kl. VIII B

Karolina Kulbaczewska, kl. VIII B

Konkurs Historyczny

Miłosz Kaczorowski, kl. VIII D